Thursday, August 6, 2009

Apple Goodness

Recently I found 3-pound bags of apples on sale for $1.50 per bag; I purchased 4 bags.
I had just enough apples to fill 7-quarts;
And enough juice for jelly or syrup.
Not too bad for a 6-dollar investment.

2 comments:

Aimee Kieffer, aka "Momzoo" said...

yum, I love canned apples like that. We have another 4 weeks or so before apples are ready at the fruit stands, then I will be putting up apples like a crazy woman ;-)

Pat aka Posh said...

Yum yum yum
going to be some good eats come winter.

msn live statistics
Hewlett Packard Laptop